Kaj pomeni da imamo živčno bolečino?
Bolečina živcev, imenovana tudi nevralgija ali nevropatska bolečina, se pojavi, ko zdravstveno stanje prizadene živce, ki prenašajo občutke v možgane. To je posebna vrsta bolečine, ki se po občutku razlikuje od drugih vrst bolečine.
Obstajajo različne vrste živčnih bolečin, vključno z:
- postherpetična – to se lahko zgodi, ko ste preboleli pasovca (herpes zoster) in prizadene isto področje kot izpuščaj pasovca
- trigeminal — povzroča bolečino v čeljusti ali licu
- okcipitalni — povzroča bolečino na lobanjskem dnu, ki se lahko razširi na zadnji del glave
- pudendal — povzroča bolečino v predelu sedla med nogami
Kakšni so simptomi bolečine v živcu?
Bolečina v živcu se pogosto počuti kot streljanje, zbadanje ali pekoč občutek. Včasih je lahko tako oster in nenaden kot električni udar. Ljudje z nevropatsko bolečino so pogosto zelo občutljivi na dotik ali mraz in lahko občutijo bolečino zaradi dražljajev, ki običajno ne bi bili boleči, kot je ščetkanje kože.
Pogosto je slabše ponoči. Lahko je blago ali pa hudo. Ljudje, ki imajo bolečine v živčevju, pogosto ugotovijo, da ovirajo pomembne dele življenja, kot so spanje, spolnost, delo in vadba. Nekateri ljudje z bolečino v živčevju postanejo jezni in razočarani ter imajo lahko anksioznost in depresijo .
PREVERITE SVOJE SIMPTOME — Uporabite orodje za preverjanje simptomov in ugotovite, ali morate poiskati zdravniško pomoč.
Kaj povzročajo bolečine v živcu?
Bolečine v živčevju so lahko posledica težav v centralnem živčnem sistemu (možgani in hrbtenjača) ali v živcih, ki tečejo od tam do mišic in organov. Običajno je posledica bolezni ali poškodbe.
Pogosti vzroki vključujejo:
- poškodba možganov, hrbtenice ali živcev
- slaba oskrba živcev s krvjo
- močno pitje
- fantomske bolečine po amputaciji
- pomanjkanje vitamina B12 ali tiamina (vitamin B1).
- določena zdravila
Pogoji, ki lahko povzročijo živčne bolečine, vključujejo:
- okužbe, kot sta pasovec in HIV/AIDS
- multipla skleroza
- diabetes
- kap
- raka in njegovo zdravljenje z obsevanjem, operacijo ali kemoterapijo
- ujetih živcev, na primer pri sindromu karpalnega kanala
- adhd
Obstajajo tudi druga stanja, povezana z živčnimi bolečinami.
Išias je pritisk na živce spodnjega dela hrbta, ki povzroča bolečino v nogi. Bolečino lahko spremljajo mravljinčenje, otrplost ali šibkost v nogi. Fibromialgija je kronični bolečinski sindrom, povezan s pekočo ali bolečo bolečino v različnih delih telesa. Vzrok ni dobro razumljen, vendar ga lahko sprožita čustvena stiska in slab spanec. Lahko so tudi genetski dejavniki. Periferna nevropatija se pojavi, ko so poškodovani periferni živci, ki povezujejo možgane in hrbtenjačo s preostalim delom telesa. Povzročajo ga sladkorna bolezen , avtoimunske bolezni in druga stanja.
Vzroki za stisnjene živce
Izraz “stisnjen živec” opisuje eno vrsto poškodbe ali poškodbe živca ali niza živcev. Stisnjen živec se zgodi, ko pride do “kompresije” (pritiska) na živec. Pritisk je lahko posledica ponavljajočih se gibov. Ali pa se lahko zgodi zaradi dolgotrajnega držanja telesa v enem položaju, na primer pokrčenih komolcev med spanjem. Živci so najbolj ranljivi na mestih v telesu, kjer potujejo skozi ozke prostore, vendar imajo malo mehkega tkiva, ki jih ščiti. Do stiskanja živca pogosto pride, ko je živec stisnjen med tkiva, kot so:
- Ligament
- Tetiva
- kosti
Stiskanje živcev v vratu ali roki lahko povzroči tudi simptome na področjih, kot so:
- komolec
- Roka
- Zapestje
- Prsti
To lahko vodi do stanj, kot so:
- Periferna nevropatija
- Sindrom karpalnega kanala
Te poškodbe lahko segajo od manjših začasnih poškodb do trajnejšega stanja. Če stiskanje živca traja dlje časa, se lahko zaščitna pregrada okoli živca zlomi. Lahko se kopiči tekočina, kar lahko povzroči:
- otekanje
- Dodaten pritisk
- Brazgotinjenje
Brazgotinjenje lahko moti delovanje živca.
Kakšne simptome ukleščenih živcev poznamo?
Pri stiskanju živca je lahko bolečina včasih vaš edini simptom. Ali pa imate druge simptome brez bolečin.
To je nekaj najpogostejših simptomov stisnjenih živcev:
- Bolečina v območju stiskanja, kot je vrat ali križ
- Sevalna bolečina, kot je išias ali radikularna bolečina
- Otrplost ali mravljinčenje
- Teniški komolec
- Zbadanje ali pekoč občutek
- Slabost, zlasti pri določenih dejavnostih
- Občutek, da noga ali roka “zaspi”
Včasih se simptomi poslabšajo, ko poskušate z določenimi gibi, kot je obračanje glave ali napenjanje vratu. Zgodnja diagnoza je pomembna za preprečitev nadaljnjih poškodb ali zapletov. Stisnjen živec je pogost vzrok za poškodbe pri delu.
Kako se zdravi ukleščen živec?
Kako dolgo traja, da simptomi prenehajo, se lahko razlikuje od osebe do osebe. Zdravljenje se razlikuje glede na resnost in vzrok stiskanja živca.
Morda boste ugotovili, da vam bo zelo koristilo preprosto počitek na poškodovanem območju in izogibanje vsem dejavnostim, ki lahko poslabšajo vaše simptome. V mnogih primerih je to vse, kar morate storiti. Če simptomi ne izginejo ali je bolečina huda, obiščite zdravnika. Morda boste potrebovali eno ali več vrst zdravljenja za zmanjšanje oteklega tkiva okoli živca.
- Brazgotina
- Material diska
- Kosi kosti
Kako se diagnosticira živčna bolečina?
Glavni način, kako bo vaš zdravnik diagnosticiral bolečino v živcu, je, da vas posluša in pregleda. Na pregledu vam bodo verjetno preizkusili živčevje tako, da bodo preizkusili moč mišic, preverili reflekse in preverili, kako občutljiva je na dotik.
Morda boste morali opraviti teste, kot so:
- krvne preiskave za preverjanje vašega splošnega zdravja in odkrivanje osnovnih bolezni
- študije živčnega prevoda, ki merijo, kako hitro vaši živci prenašajo električne signale
- računalniško tomografijo ali magnetno resonanco , da poiščete karkoli, kar bi lahko pritiskalo na živec
Kako se zdravi živčna bolečina?
Obstaja veliko načinov za zdravljenje živčnih bolečin. Zdravljenje osnovnega vzroka, če obstaja, je prvi korak. Pomagajo lahko zdravila proti bolečinam in vrsta različnih zdravil, kot tudi zdravljenje brez zdravil, kot so vadba , akupunktura in sprostitvene tehnike in razne fizioterapije.
Bolečine v živčevju je težko zdraviti. Vse osnovne bolezni, kot sta sladkorna bolezen in pomanjkanje vitamina B12, je mogoče obvladati. V nasprotnem primeru je cilj zdravljenja neposredno lajšanje bolečine. Možnosti vključujejo zdravila in strategije brez zdravil.
Zdravila za preprečevanje bolečin v živcih
Nekatere bolečine v živčevju boste nadzorovali s preprostimi sredstvi proti bolečinam , kot so aspirin, paracetamol ali nesteroidna protivnetna zdravila (NSAID ). Včasih se uporabljajo močnejša zdravila proti bolečinam, kot so opioidi, ki pa imajo pomembne neželene učinke, ki so lahko škodljivi predvsem na dolgi rok in lahko povzročijo odvisnost.
Številna druga zdravila so lahko učinkovita proti živčnim bolečinam. Vključujejo zdravila, ki so se prvotno uporabljala za zdravljenje depresije (kot sta amitriptilin in duloksetin ) in epileptične napade ( gabapentin , pregabalin in karbamazepin ).
Kako se zdravimo brez zdravil?
Zdravljenje brez zdravil lahko ljudem pomaga razumeti bolečino in se z njo spopasti. Vključujejo:
- izobraževanje in svetovanje
- telovadba
- akupunktura, Bownova terapija
- sprostitvene tehnike
- psihološko zdravljenje, ki vam bo pomagalo, da boste imeli občutek nadzora nad svojo bolečino in zmanjšali stisko
- transkutana električna živčna stimulacija (TENS) za blokiranje prenosa občutkov bolečine v možgane
Ljudem s kronično bolečino bo morda pomagal obisk centra za senzorno integracijo in protibolečinske klinike, kjer lahko zdravstveni delavci izdelajo prilagojen načrt za obvladovanje bolečine. Za obisk ambulante za bolečino boste potrebovali napotnico svojega zdravnika. Seznam storitev proti bolečinam najdete na spletni strani.